Obrazek użytkownika MartaPietrowska-Nowacka

Skąd się wzięła logistyka...

Dziś przemyslenia nt. logistyki;)

Moi uczniowie juz wiedzą czym jest spedycja ale często pytają się czym jest logistyka, czy jest podobna do spedycji i co właściwie oznacza.

Współczesne znaczenie terminu logistyka wywodzi się z francuskiego słowa logistique, którego po raz pierwszy użył Napoleon w terminologii wojskowej. Logistyka oznaczała sztukę przemieszczania armii, ciągłe jej zopatrywanie, prace inzynierskie i prace sztabowe

Genezy logistyki oczywiście mozna doszukiwać sie duzo wczesniej, bo juz w starozytności. Pierwsze informacje o wykorzystaniu logistyki w sztuce wojennej znaleziono w kronikach Cesarstwa Bizantyjskiego. Cesarz Leon VI w swoim dziele pt.: "Sumaryczne wyłożenie sztuki wojennej" wyróżnił obok strategii i taktyki, trzecią naukę wojenną - logistykę. Według niego zadaniem logistyki było dbanie o regularne wypłaty żołdy, odpowiednie uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy oraz przygotowanie do bitwy.

No ale wrócmy do współczesności. Co logistyka oznacza dla nas dzisiaj? Przeciez pojecie to nie funkcjonuje jednynie w terminologii wojskowej, ale w ekonomii, handlu, transporcie, a także w zyciu codziennym.

Przełomowym etapem w historii logistyki była II wojna światowa. W tym właśnie czasie Departament Obrony USA powołał specjalne zespoły, których zadaniem był rozwój matematycznych modeli planowania oraz ich zastosowanie w rozwiązywaniu problemów zaopatrzeniowych armii amerykańskiej. W ten sposób powstały podwaliny matematycznej nauki planowania, jak też ekonomicznej dyscypliny naukowej - logistyki.

Zastosowanie logistyki do celów cywilnych nastąpiło w 1956 roku po opublikowaniu wyników badań nad współzależnością kosztów transportu lotniczego i kosztów utrzymania zapasów w procesie dystrybucji towarów. Okazało się bowiem, że wysokie koszty transportu lotniczego nie powinny być jedynym wyznacznikiem jego użycia. O wiele ważniejsze dla przedsiębiorstwa są całkowite koszty transportu i gospodarki zapasami. Dzięki tym badaniom wiele firm zaczęło widzieć w logistyce sposób na redukcję kosztów.

Dzisiejsza logistyka jest już pojęciem bardzo szerokim, składa się na nią zarządzanie siecią dostawców, składowaniem produktów czy też łańcuchem odbiorców. Dzięki pojawieniu się tanich technologii cyfrowych, zarządzanie systemem logistycznym stało się łatwiejsze. W ciągu paru sekund można dziś odnaleźć właściwy towar, spośród setek albo nawet tysięcy innych i odczytać jego cechy, takie jak: ilość, cena czy miejsce pochodzenia.

To tyle wiadomości na niedzielny poranek, do zobaczenia w szkole!

ZSP nr 5 im. Leszka Kołakowskiego
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
NR 5 IM. LESZKA KOŁAKOWSKIEGO
W KOŻUCHOWIE
wspomagane przez open source